Belkin CAB15BT1MWH USBC-USBC2 240W 1-Meter Cable - White
Belkin CAB15BT1MWH USBC-USBC2 240W 1-Meter Cable - White.jpg
Bonus
paydollar-interest-image
Interest-Free Monthly Installments available
paylater-by-grab
Financing Options
X
paylater-by-grab
Pay for your purchase using interest-free installments with PayLater by Grab.
Here's how it works:
  • Pick your preferred product and proceed to checkout
  • Select GrabPay as your payment method.
  • Enter your details with your selected choice, confirm purchase.
  • All done!
Visit the following site for more details or terms and conditions: GrabPay
Monthly processing fee of 0.75% applies for 8 & 12 instalments payment methods. Other T&Cs apply.
Find in Store
Description
Key Features
  • Package includes:
    BoostCharge Magnetic Wireless Power Bank 5K + Stand
  • Supports fast charging up to 240W for laptops, tablets, and smartphones
  • Fast charge MacBook Pro 14” from 0-50% in 31 minutes**
  • Dual E-marker chips with OTP (Over-Temperature Protection) ensure charging safety
  • Durable anodized aluminum cable head
  • Double-braided nylon cable design tested to survive over 30,000 bends*
  • Certified by USB-IF to be compliant with USB 2.0
  • Universal compatibility with MacBook, Chromebook, iPad and a wide range of other USB-C devices
  • Available in 3.3 ft./1m length
  • 100% plastic-free packaging
  • 2-year warranty
Compatible with:
  • iPad (10.9") 10th Gen
  • iPad Pro (11") 3rd Gen
  • iPad Pro (12.9") 5th Gen
  • iPad Air
  • MacBook Air M2 (2022)
  • MacBook Pro 13" M2 (2022)
  • MacBook Pro 14" (2021)
  • MacBook Pro 16" (2021)
  • MacBook Air 13" M1 (2020)
  • MacBook Air 15" M2 (2023)
  • MacBook Pro 13" (2020)
  • Google Pixel 6
  • iPhone 15 Pro Max
  • iPhone 15 Pro
  • iPhone 15 Plus
  • iPhone 15
  • ThinkPad X1 Carbon
  • Nintendo Switch
  • Galaxy S22 Series
  • Galaxy S23 Series
  • Galaxy Tab S8+
  • Surface Pro X
Specifications
General
Brand Belkin
Colour White
Model CAB15BT1MWH
Product-Type Charging Cables
Ask Us